data dodania: 2021-10-10 10:18:53

Urlop macierzyński- dla kogo i jak długi?

Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego ciągle się zmieniają. Na bieżąco są z nimi przyszli rodzice, ponieważ chcą po pierwsze wiedzieć czy im się on w ogóle należy, a po drugie ile trwa takie wolne od pracy przyznawane w celu opiekowania się dzieckiem. W tym artykule podajemy najnowsze wiadomości na ten temat.

Od stycznia tego roku urlop macierzyński mogą wybrać kobiety, które są zatrudnione co najmniej pół roku na etacie i to zarówno te na zwykłej umowie o pracę, umowie o dzieło, rolnicy czy też studenci. Każdemu przysługuje urlop macierzyński. Co więcej będę one pobierać świadczenia w wysokości tysiąca złotych miesięcznie. Jeśli nawet pracodawca nie będzie mógł wypłacić im takiej kwoty w całości, resztę zapłaci państwo. Taki urlop macierzyński trwa 20 tygodni, z czego sześć można wykorzystać już przed porodem. Co więcej pół roku urlopu macierzyńskiego może również wykorzystać ojciec dziecka. Musi on jednak być zatrudniony na etacie, prowadzić własną działalność gospodarczą lub też pracować na zasadzie umowy-zlecenia. Musi on jednak opłacać składkę chorobową, nawet samodzielnie.

Urlop macierzyński w przypadku bliźniaków wynosi 31 tygodni, trojaczków 33 tygodnie, czworaczków 35 tygodni a pięcioraczków 37 tygodni. Później można wykorzystać jeszcze osiem tygodniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Następnie kiedy chcemy dłużej zostać z dzieckiem, przysługuje nam urlop rodzicielski trwający 26 tygodni. Mogą go jednak wziąć tylko osoby opłacające składki chorobowe.

Zobacz równiez - http://www.wujek-dobra-rada.pl/biznes.html

Polecamy

Najnowsze artykuły

Pożyczka hipoteczna dla przedsiębiorców z sektora MŚP
Prawnik, radca prawny, adwokat - kim są i jakie mają uprawnienia?
Urlop macierzyński- dla kogo i jak długi?
Jakie są zadania kancelarii adwokackiej?
Pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności
Prawo cywilne- prawa prywatne
czytaj wiecej

Najnowsze opinie