data dodania: 2021-01-28 09:40:36

Prawo pracy - do kogo udać się po pomoc?

Ciągle zmagamy się z procederem łamania praw pracy, pomimo obowiązków ich przestrzegania przez pracodawców oraz licznych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i nakładanych kar na pracodawców. Jednym z podstawowych organów, który jest powołany do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, jest wspomniana wcześniej Państwowa Inspekcja Pracy.

Pracownik, który nie wie, czy jego prawa są łamane, a także nie orientuje się, co powinien zrobić w tej sytuacji, może zgłosić się do PIP i uzyskać bezpłatną poradę prawną telefoniczną lub mailową. Oprócz uzyskania w PIP porady prawnej pracownicy mogą złożyć skargę na swojego pracodawcę, który jest alternatywą dla sądu pracy. W przypadku prawa pracy po pomoc można się również udać do kancelarii prawnej, ponieważ prawnicy wbrew pozorom nie zajmują się wyłącznie sprawami karnymi lub sprawami rozwodowymi. Wykwalifikowani i doświadczeni adwokaci oraz radcy prawni oferują pomoc, oraz kompleksowe wsparcie z zakresu prawa pracy. 

Prawo pracy jest jedną z głównym gałęzi prawa, która jest regulowana przez Kodeks Pracy, a także wydane zaraz po nim porozumienia zbiorowe, statusy oraz regulaminy. Podobnie jak w innym gałęziach prawa, także w przypadku prawa pracy funkcjonują pojęcia i zagadnienia, które mogą okazać się zbyt trudne do prawidłowego zrozumienia dla przeciętnego obywatela. Prawo pracy określa przede wszystkim stosunki pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, czyli ich prawa oraz obowiązki. Prawo pracy dotyczy również sporów zbiorowych, a także utrzymywania właściwych warunków zatrudnienia we wszelakiego typu organizacjach i przedsiębiorstwach. W przypadku problemów w pracy, które są niezgodne z prawem, warto udać się do kancelarii prawnej, w której czeka na Państwa zespół specjalistów z dziedziny prawa pracy. Prawnik będzie osobą, która nie tylko pomoże przygotować się do sprawy w sądzie, ale również uzyskać odpowiednie zadośćuczynienie. 

Polecamy

Najnowsze artykuły

Prawo antymonopolowe: regulacje i sprawiedliwa konkurencja
Prawo i sztuka: ochrona prawna dzieł sztuki
Prawo ochrony konsumentów: rola prawnika w ochronie praw konsumentów.
Przestępczość gospodarcza i rola prawnika w jej ściganiu
Prawo imigracyjne: wyzwania i możliwości kariery
Wpływ kultury i tradycji na praktykę prawniczą
czytaj wiecej

Najnowsze opinie