data dodania: 2021-03-10 08:29:47

Porady prawne w zakresie darowizny

Na pewno każdemu z nas kilkukrotnie obiło się o uszy określenie darowizna. Już sama nazwa tegoż pojęcia mówi o nim niemało. Logicznie rzecz ujmując za darowiznę uznaje się więc to, co ktoś komuś przekazuje, wręcza w formie całkiem nieodpłatnej. W rozumieniu prawnym jednakże pod terminem darowizny rozumie się pewien rodzaj umowy, której priorytetowym celem jest skierowanie danego bardzo dobra materialnego albo dokładnie sprecyzowanej sumy pieniężnej na rzecz wybranej poprzez darczyńcę jednostki fizycznej.

 

Kwestię darowizny ujęto w prawie cywilnym, a dokładniej mówiąc w Księdze Trzeciej owego kodeksu. Na kartach tego dokumentu można spotkać się z dwoma określeniami, takimi jak darczyńca i obdarowywany. Pod pierwszą nazwą kryję się zatem osoba dysponująca danym majątkiem osobistym, którego ogół albo również pewną, wydzieloną część zamierza przekazać stronie drugiej czyli obdarowywanemu.

Przedmiotem powyżej omówionej umowy ma możliwość być tak faktycznie wszystko. Generalizując - każde prawa majątkowe oraz wszelkie prawa pozbawione wartości majątkowej pod warunkiem, że mają one istotne znaczenie dla strony obdarowywanej. Osoba decydująca się na złożenie darowizny winna sporządzić adekwatny akt notarialny, by wszelkie własne zamierzenia uwiecznić na piśmie, tym samym nadając swej czynności charakter prawny. 

Polecamy

Najnowsze artykuły

Urlop macierzyński- dla kogo i jak długi?
Jakie są zadania kancelarii adwokackiej?
Pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności
Prawo cywilne- prawa prywatne
Elektroniczny obieg dokumentów
Prawo a sprzedaż wysyłkowa
czytaj wiecej

Najnowsze opinie