data dodania: 2020-12-21 10:50:49

Jakie uprawnienia posiada radca prawny?

Kiedy zmagamy się z problemami na tle prawnym zazwyczaj kierujemy się do kancelarii adwokackiej - chociaż nie jest to zły wybór, to jednak adwokaci nie są zobligowani do udzielania porad prawnych, ponieważ tym tematem zajmują się przede wszystkim radcy prawni.

Kim jest radca prawny?
Przede wszystkim jest to osoba, które ukończyła studia prawnicze, a ponadto otrzymała aplikację radcowską i zdała egzamin zawodowy z Ministerstwa Sprawiedliwości, a następnie została wpisana na listę radów prawnych. Każdy radca prawny posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, dzięki czemu każdemu klientowi otrzymującego pomoc zapewniony jest wysoki poziom zachowania ich interesów. Głównym zadaniem radcy prawnego jest świadczenie pomocy prawnej, która polega przede wszystkim na udzielaniu wszelakiego typu porad o charakterze prawnym, sporządzaniu pism i opinii prawnych, a także reprezentowaniu swoich klientów przed sądami i różnymi organami administracji publicznej. Od niedawna radca prawny może również zostać obrońcą w postępowaniu karnoskarbowym lub postępowaniu karnym jeżeli nie pozostają w stosunku do pracy. 

Radca prawny zazwyczaj prowadzi swoją własną kancelarię, a także może pracować o umowę o pracę w instytucji państwowej lub przedsiębiorstwie. Z pozoru zawód radcy prawnego jest niezwykle podobny do zawodu adwokata, jednakże pomiędzy tymi profesjami występują niewielkie różnice. Radcę prawnego najłatwiej jest znaleźć za pośrednictwem Internetu, ponieważ większość kancelarii prowadzi własne strony internetowe, na których można zapoznać się ze szczegółową rozpiską usług. Najczęściej ogłoszenia od radców prawnych można znaleźć również w prasie czy na portalach ogłoszeniowych. Praca radcy prawnego związana jest ze ścisłą znajomością prawa - wiedza ta będzie na bieżąco weryfikowana i wykorzystywana w praktyce w związku z różnorodnymi aspektami udzielanych porad. 

Polecamy

Najnowsze artykuły

Prawo antymonopolowe: regulacje i sprawiedliwa konkurencja
Prawo i sztuka: ochrona prawna dzieł sztuki
Prawo ochrony konsumentów: rola prawnika w ochronie praw konsumentów.
Przestępczość gospodarcza i rola prawnika w jej ściganiu
Prawo imigracyjne: wyzwania i możliwości kariery
Wpływ kultury i tradycji na praktykę prawniczą
czytaj wiecej

Najnowsze opinie