data dodania: 2021-03-10 08:43:22

Groźby karalne - znęcanie się, stalking

Znęcanie się może przybierać różne formy i dotyczyć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jest to zadawanie cierpień fizycznych lub psychicznych i zazwyczaj występuje przez dany okres czasu, rzadko występuje jednorazowo. Warto również zwrócić uwagę, że w jednym momencie nie mogą obie osoby znęcać się wspólnie nad sobą.

Według definicji ofiarą jest osoba słabsza, która nie może przeciwstawić się sprawcy. Pamiętaj jednak, że nikt nie ma prawa tłamsić cię w żaden sposób. Nie daj sobie wmówić, że jesteś kimś gorszym i nic nie wartym. Sprawca liczy na to, że ofiara zacznie się obwiniać o wszystko i będzie myślała, że to ona robi wszystko źle. Nie ignoruj i nie patrz obojętnie jeżeli widzisz, że ktoś próbuje cokolwiek na tobie wymusić. Masz prawo żyć jako osoba wolna, bez żadnych obaw, że ktoś będzie chciał twoją wolność zakłócić.  

Jeżeli uważasz, że ktoś Ci grozi, możesz złożyć wnioski, a osoba, która popełniła przestępstwo może zostać pozbawiona wolności na dwa lata.Jednak to dopiero sąd zdecyduje, czy twoje obawy faktycznie były uzasadnione, czy jednak jesteś osobą przewrażliwioną. 

 

Należy jeszcze zwrócić uwagę na różnicę między groźbą karalną a groźbą bezprawną, która nie przyczyni się do wszczęcia postępowania karnego. Jeżeli ktoś grozi Ci pobiciem lub pozbawieniem życia to jest to już groźba karalna, nawet jeżeli nie wiadomo czy dojdzie do takiego wydarzenia w najbliższej przyszłości. Jest to jednak powód do obaw i możesz się obawiać spełnienia groźby. Należy bardzo dokładanie starać się zrozumieć o ocenić, czy słowa kierowane do nas w czasie kłótni stanowią jakiekolwiek podstawy do realnego zagrożenia. Podczas rozprawy, sąd szczegółowo będzie sprawdzał, czy jest powód do zmartwień i Ci przesłanki mogą być zrealizowane. 

Człowiek, który nęka nas przez telefon jest nazywany stalkerem. Cechuje go powtarzalność zachowań, uporczywość oraz przejawy agresji lub satysfakcji z naszego zdenerwowania. Jeśli mimo próśb zaprzestania nękania telefonicznego, nie ustaje on w swoim działaniu, mamy do czynienia ze stalkingiem i jest to przestępstwo. Stanowi o tym art.190a prawa karnego.

 

Kiedy czujemy się pokrzywdzeni, stalker wzbudza w nas strach i niepokój oraz nie możemy się pozbyć jego natrętnego zachowania, należy zgłosić je na policję. Ważne, by posiadać przy sobie materiał dowodowy, którym mogą być nagrania z rozmów lub wiadomości tekstowe. Zgłosić możemy również głuche telefony. Policja z łatwością namierzy numer, który do nas wydzwania, nawet jeśli będzie on zastrzeżony i ujmie sprawcę naszego złego samopoczucia. Grozi mu wówczas do trzech lat więzienia.  

Polecamy

Najnowsze artykuły

Urlop macierzyński- dla kogo i jak długi?
Jakie są zadania kancelarii adwokackiej?
Pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności
Prawo cywilne- prawa prywatne
Elektroniczny obieg dokumentów
Prawo a sprzedaż wysyłkowa
czytaj wiecej

Najnowsze opinie