data dodania: 2021-03-10 07:59:43

Gałęzie prawa w Polsce

System prawny w Polsce jest zbudowany z wielu obszarów prawa, które nazywamy gałęziami. Dzięki nim prawo uporządkowano według kilku dziedzin życia, więc łatwiej jest odnaleźć akurat te przepisy, które dotyczą konkretnej sytuacji. W tych dziedzinach specjalizują się także prawnicy czy radcy prawni, by świadczyć kompleksowe usługi. 

 

Prawo polskie dzieli się na kilka gałęzi. Są to: prawo państwowe, prawo cywilne, prawo administracyjne oraz karne. Prawo państwowe opiera się na Konstytucji RP oraz innych ustawach z nią powiązanych.
Określa ono działanie władz państwowych, ich wybieranie czy odwoływanie, a także podstawowe prawa i obowiązki obywateli. Prawo cywilne składa się z regulacji dotyczących stosunków majątkowych pomiędzy podmiotami, jak i prawa autorskiego, własności oraz stosunków rodzinnych. Zawarte jest w nim także prawo pracy, handlowe czy spadkowe. Można więc stwierdzić, że prawo cywilne zawiera wszelkie przepisy dotyczące naszej codzienności i stosunków z innymi ludźmi. Prawo administracyjne z kolei jest związane z wszelkimi instytucjami administracyjnymi w naszym kraju, określa ono ich działanie, obowiązki oraz stosunki pomiędzy nimi oraz administracją a obywatelami. Prawo karne określa głównie co jest uważane w kraju za przestępstwo czy wykroczenie oraz jakie grożą za nie kary. Można więc głównie z kodeksu prawa karnego dowiedzieć się za co możemy być ukarani, ale też za co możemy wymagać ukarania kogoś i otrzymania za dany czyn rekompensaty.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Urlop macierzyński- dla kogo i jak długi?
Jakie są zadania kancelarii adwokackiej?
Pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności
Prawo cywilne- prawa prywatne
Elektroniczny obieg dokumentów
Prawo a sprzedaż wysyłkowa
czytaj wiecej

Najnowsze opinie