data dodania: 2021-03-10 08:06:29

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa najprościej mówiąc to nasze możliwości płaty kredytu oraz jego odsetek w ustalonym terminie. Jednak z pojęciem tym wiąże się znacznie więcej informacji, które warto przeczytać i zapamiętać.

Jak oblicza się zdolność kredytową?

Zdolność kredytową z reguły posiada każdy człowiek. Może ona być większa lub mniejsza. Obliczana jest ona na podstawie naszych przychodów oraz wydatków. Wówczas możemy sprawdzić ile pieniędzy możemy poświęcić na spłatę ewentualnego kredytu, a co się z tym wiąże dowiemy się jaką sumę możemy pożyczyć od banku. Zdolność kredytowa jednak występuje wyłącznie u osób, które mają stałe przychody oraz wystarczającą ich nadwyżkę, by móc spłacić kredyt. Więcej informacji na temat kredytów dla firm znajduje się na stronie funduszu pożyczkowego dla firm w Rzeszowie. Bank sprawdza naszą zdolność kredytową zanim nam powierzy pieniądze, aby mieć pewność, że otrzyma ich zwrot.

Rodzaje zdolności kredytowej

Istnieją dwa rodzaje zdolności kredytowej - bieżąca i perspektywiczna. Zdolność kredytowa bieżąca czyli średnioterminowa określana jest przed udzieleniem kredytu krótkoterminowego czy średnioterminowego. Zdolność kredytowa perspektywiczna natomiast jest szacowana w momencie przyznania kredytu długoterminowego. Jest ona dokładniej sprawdzana i bank żąda dodatkowych informacji czy też sam je pozyskuje. Musi mieć bowiem pewność, że kredytobiorca będzie w stanie przez co najmniej kilka lat w stanie spłacać zaciągnięty dług. To na podstawie oceny zdolności kredytowej bank podejmuje decyzję czy udzielić nam kredyt.

 

Polecamy

Najnowsze artykuły

Urlop macierzyński- dla kogo i jak długi?
Jakie są zadania kancelarii adwokackiej?
Pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności
Prawo cywilne- prawa prywatne
Elektroniczny obieg dokumentów
Prawo a sprzedaż wysyłkowa
czytaj wiecej

Najnowsze opinie