data dodania: 2021-03-10 08:35:03

Czym jest podatek i jakie są jego rodzaje?

Podatek to świadczenia na rzecz państwa, które są opłacane przez nas za określone czynności. To główny środek finansowania państwa, więc chociaż jesteśmy zmuszeni płacić podatki i nam się to nie podoba, to dzięki nim funkcjonuje nasza gospodarka i czerpiemy również z niego korzyści. 

 

Wyróżniamy podatki bezpośrednie takie jak podatek dochodowy od osób fizycznych, PIT, podatek dochodowy od osób prawnych, CIT, podatek od pasków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych, rolny, leśny, podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, podatek tonażowy i od wydobycia niektórych kopalin. Pośrednie podatki to natomiast podatek od towarów i usług- VAT, podatek akcyzowy oraz podatek od gier. Podstawy opodatkowania w Polsce są zawarte w konstytucji, ale ogólne prawo podatkowe i obowiązki z nim związane znajdziemy w ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Jeśli więc chcemy więcej się na ich temat dowiedzieć, warto sięgnąć do tego zapisu. Co więcej informacje na temat podatków w pPolsce, ich wysokości oraz tego, kiedy je musimy zapłacić znajduje się na wielu portalach internetowych specjalizujących się w prawie podatkowym.

 

Podatki płacimy na co dzień najczęściej w postaci VAT-u. Obowiązuje on przy zakupie każdego produktu i usługi i jest on wliczony w ich cenę. Co więcej opodatkowana jest nasza praca czy działalność gospodarcza, jaką prowadzą firmy. Od podatków można również uzyskać zwolnienie lub ulgę, co także zawarte jest w prawie podatkowym. Jeśli zaś posiadamy pewne wątpliwości czy też pytania na temat tego, jakie kwoty podatków powinniśmy płacić lub od czego musimy je odprowadzić, warto wybrać się do radcy prawnego czy też adwokata. Wielu z nich specjalizuje się właśnie w prawie podatkowym i warto się zwrócić do nich o pomoc.

Polecamy

Najnowsze artykuły

czytaj wiecej

Najnowsze opinie